Rzeźba na zamówienie – postaw ją w ogrodzie lub w mieszkaniu

Jedną z pierwotnych form aktywności artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze arcydzieła pojawiły się już w czasach prehistorycznych i wciąż towarzyszą ludziom w rozlicznych dziedzinach naszego życia. Widzimy je najczęściej tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w świątyniach, w muzeach i na wystawach, ale również w miejscach ogólnodostępnych: na ulicach i placach, w gmachach firm, a nawet w centrach handlowych. Wszechobecność rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duża, iż nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, że twórczość wychodzącą spod ręki rzeźbiarzy widujemy właściwie na każdym kroku. W naszym artykule przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Odlewy artystyczne w miejscach publicznych

Prace rzeźbiarzy, również jeśli przedstawiają ogromne atuty artystyczne i estetyczne, często bywają przez nas traktowane jako norma – na terenach ogólnodostępnych (chociaż nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogródkach, na ulicach czy w parkach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miejscowości. Ponad to często można je zobaczyć też w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w urzędach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. Na konkursy albo zawody sportowe

Wspomniane powyżej przykłady to głównie masywne, nieruchome prace. Jednak jest to mniejsza część wszystkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym powszednim życiu. Pokaźna większość z nich to jednak nieduże dzieła, wykonane z myślą o prywatnym użytku – to m.in. statuetki okolicznościowe, popiersia wykonywane na zlecenie bądź nagrody na laureatów konkursów. Projektodawcy różnego rodzaju gal bądź zawodów sportowych nie mają z tym kłopotów, gdyż kupno rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie jest ogromnym wydatkiem, a ich przygotowanie wystarczy po prostu zlecić zawodowemu rzeźbiarzowi.