Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Badania kierowców Bielsko Biała - dowiedz się więcej o tych usługach

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich auta. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych profesji zgodnie z prawem muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat kilka słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność uwagi, percepcja szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. Jak? W sieci dostępne są różne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]