Kto musi wykonywać badania wysokościowe?

Więcej szczegółów o badaniach wysokościowych Bielsko - zajrzyj w to miejsce.

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości powyżej trzech metrów ponad ziemią czy podłogą. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Jak wyglądają te badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami BHP powinna odbywać się z zastosowaniem odpowiednich zabezpieczeń, jest szczególnie niebezpieczna, dlatego badania wysokościowe mają na celu niedopuszczenie do jej wykonywania osób, dla których może wiązać się z niebezpieczeństwem. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające skłonności do zawrotów głowy, uskarżające się na kłopoty z równowagą czy wykazujące kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi więc kompleksowa diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą), okulistyki i neurologii. Badania wykonuje się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. W trakcie badań można również wykryć kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach, ich wykonanie jest więc szczególnie istotne. Nie należy obawiać się, że konieczne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, bo istnieje możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe należy zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, że w trakcie wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, że tak stanowi prawo, badaniom wysokościowym trzeba poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy mają więcej niż 50 lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im co rok.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]