Kiedy przeprowadza się testy psychologiczne kierowców?

Na http://www.bielskobadania.pl sprawdzisz, kto oferuje badania psychologiczne Kęty.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają stwierdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie urządzenia są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Badaniom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C. Do badań przystępują także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić również kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – w jaki sposób przebiegają?

Badanie kierowców składa się z 2 części. W pierwszej kolejności kandydaci podchodzą do części testowej. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza przede wszystkim widzenie o zmierzchu, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie badań wykorzystuje się między innymi wirometr, miernik czasu reakcji i równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]