Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć penetrująca mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity pleśni i grzybów z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu lokatorów.

Komu zlecić realizację hydroizolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, powinno się zlecić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w konkretnym przypadku. Wszak wykorzystanie właściwych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też dokładna analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można zbadać czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, iż po deszczu fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Metody hydroizolacji fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią stosuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów również należy pozostawić profesjonalistom, bowiem kardynalnym błędem niewykwalifikowanych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących wymogów i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) bądź wykorzystanie ich tanich zamienników, nie mających podobnych własności wodochronnych. Niewłaściwe wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów niedobranych do stopnia obciążenia wilgocią może powodować, iż będzie ona nieskuteczna.