Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?
Znajdź złote monety na goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.
Osoby, które zdecydowały się inwestować w złoto mają do wyboru mnóstwo sposobów: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Inną opcją jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.
Złote monety bulionowe są popularne w każdym zakątku globu
Złote monety kojarzą się zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich pod paroma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane celem lokowania w nich kapitału, z tego też powodu ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do istotnych rocznic, skutkiem tego ich wygląd niezmiernie z rzadka jest modyfikowany. Przeważnie złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie rokiem emisji. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich bieżącą wartość określa ciężar i czystość wykorzystanego do ich wybicia metalu szlachetnego. Atutem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.
Złoto bulionowe – monety nie zawsze ze złota najwyższej próby
Popularne pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, lecz mennice wypuszczają również monety o nominale 1/4 czy 1/10 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są przeważnie ze złota najwyższej próby (.999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są 22 karatowego złota. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to głównie na celu wzmocnienie monety i w konsekwencji zredukowanie możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o ilości czystego kruszcu zużytego do ich wybicia.
W ofercie lokalnych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. wymienione wcześniej Krugerrandy, Filharmoników Wiedeńskich czy Kangura.
Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]