aktualny kurs funta

Kurs funta szterlinga – gdzie szukać aktualnych informacji?

Funt brytyjski, którego właściwą nazwą jest funt szterling, to jedna z najważniejszych walut na świecie. Mimo przynależności z początku do struktur EWG a później UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie przyjęło euro i utrzymało swoją historyczną walutę.

Funt brytyjski – silny pieniądz, który przezwyciężył wiele problemów

W wyniku Brexitu, który był przewlekłym, ponad czteroletnim procesem, wartość funta w stosunku do euro oraz dolara zdecydowanie zmalała. Wiązało się to m.in. z ogłoszeniem przez ważne podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, wycofania się z rynku brytyjskiego, co wróżyło zmniejszenie się ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie też obniżeniem wpływów do PKB. Odrabianie intensywnego spadku kursu funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się bardzo wolno i przy dość zauważalnych skokach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie była recesja z 2020 r. spowodowana długotrwałym zamknięciem angielskiej gospodarki w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Warto jednakże podkreślić, iż funt brytyjski to wyjątkowo silna waluta, funkcjonująca w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciu wieków, która w samym tylko XX w. podźwignęła się po dużych spadkach wywołanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy głośnym ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Aktualny kurs funta szterlinga – nasi rodacy nadal go szukają

Funt jest dla Polaków ważną walutą, w której nadal chętnie lokują swój kapitał. Jest tak głównie z tej przyczyny, iż mimo opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, tysiące pracujących tam rodaków nie zamierza wrócić do kraju i wciąż utrzymuje finansowo swoich krewnych w Polsce. Bieżącym kursem funta interesuje się tym samym znaczna grupa rodaków. Szukają oni przeważnie precyzyjnych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale nierzadko też analiz historycznych dotyczących nawet dziesięciu lat wstecz. Takie wykresy znajdują się np. na stronach kantorów internetowych, które uaktualniają kurs co kilka sekund. Dane te pomagają również doświadczonym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najkorzystniejszym kursie.

Siedziba:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk

Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail: [email protected]