Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ odnajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, że właściwie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw efektywnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT – przyśpiesza realizację przelewów międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny używany obecnie system tego typu. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: Express Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie stosowane są również różne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na obszarze konkretnego kraju.

Co jest wobec tego najważniejszym atutem systemu SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC kilku popularnych banków, mających oddziały w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]