Bezpieczny leasing – co warto wiedzieć o tej formie finansowania

Leasing niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych wśród firmy instrumentów finansowych. Nie może to jednak dziwić, gdyż jego duże plusy powodują, że leasing okazuje się doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na optymalizację kosztów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż w Polsce ratę leasingową uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak korzystny rzutuje również to, iż umożliwia on zdobycie niezbędnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez konieczności ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie jednak opiera się leasing? O czym nie powinniśmy zapominać decydując się na taką metodę finansowania?

Leasing – co to jest?

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym oznacza wynajem. W państwach z narodowym językiem angielskim prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, ale w naszym kraju są to określenia odmienne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, za co ten drugi deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zwykle bywają pojazdy, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, maszyny niezbędne do działania przedsiębiorstwa czy też sprzęt do punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu umowy wypożyczone przedmioty muszą zostać zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej sprzedaje je w atrakcyjnej cenie.

Opłacalny leasing – jak go wybrać?

W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się mnóstwo propozycji leasingu. Ich mnogość sprawia, iż ciężko wybrać wśród nich tę najlepszą – potrzebne do tego będą odpowiednie umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy je ma, decydując się na leasing, najlepiej zrobimy zasięgając porady specjalisty. Przed wyborem oferty warto zatem udać się do doradcy finansowego, który pomoże wyszukać propozycję dostosowaną do naszych oczekiwań i zapewni, iż leasing rzeczywiście okaże się najbardziej opłacalnym wyjściem.