Aktualny kurs franka szwajcarskiego poznasz online

Jeśli potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących kursu franka szwajcarskiego, skieruj się tutaj.

O franku większość Polaków wie niewiele, w zasadzie zaledwie tyle, że to ta waluta, w której mnóstwo rodzin zaciągnęło w przeszłości kredyty, które obecnie spłacają z trudem. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo ciekawa.

Frank szwajcarski – uznawany za jedną z kluczowych walut w dzisiejszym świecie

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, ale jest to oprócz tego obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, jen oraz dolar amerykański, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut dzisiejszego świata. Ale nie była to pierwotna waluta, która funkcjonowała w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się dopiero w XIX w. i zastąpił kilka lokalne waluty, które wcześniej emitowano w szwajcarskich kantonach. Przez niespełna dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niezwykłą stabilnością, unikając między innymi licznym zawirowaniom w latach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakie przeżyliśmy w XX i XXI wieku. Ciekawostką jest to, iż frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najbardziej zachwycających walut na świecie. Seria banknotów drukowana od połowy 90-tych charakteryzuje się wspaniałymi barwami oraz rzadką pionową orientacją. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru kultury (na przykład Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Sophie Taeuber-Arp czy Le Corbusiera), a nie jak na ogół bywa – oblicza królów, wojskowych czy ministrów. A motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są Ziemia, nauka oraz natura.

Kantor internetowy – tu znajdziesz bieżący kurs franka

Frank szwajcarski wciąż cieszy się znacznym popytem wśród inwestorów, jednakże jego kurs monitorują również ciekawością kredytobiorcy z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby znaleźć aktualny kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy odwiedzać na stronę kantoru online, gdzie notowania tej waluty uaktualniane są w parusekundowych interwałach. Tu można też prześledzić fluktuacje ceny waluty w wskazanym przedziale czasu. To opcja przydatna dla inwestorów analizujących swoje następne kroki, a także dla frankowiczów czekających na odpowiedni moment, by zlecić wymianę waluty przed uregulowaniem najbliższej raty pożyczki.