Szalunki – gdzie się je stosuje?

Sprawdź, gdzie kupić szalunki ścienne

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Przeważnie używa się ich podczas wylewania ścian z betonu – wtenczas są one niezbędne do tego, żeby należycie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się też podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przestrzeni na drzwi, okna i bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą zdobyć je inwestorzy.

Szalunki z drewna, metalu lub sklejki

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z drewnianych desek lub mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – wielu inwestorów i wykonawców decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, drewna lub sklejki, jak również zestawiać 2 a nawet 3 materiały. Z reguły jednakże stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a strukturę łączą narożniki, belki, łączniki i głowice ze stalowe lub aluminiowe.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku brygad, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku byłby całkowicie nieodpowiedzialny finansowo . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]