Sklejka szalunkowa – jak się ją wykorzystuje?

Zamów sklejkę Peri.

Deski szalunkowe to najistotniejszy moduł instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego materiału, jednakże zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić domy z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są też wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół używane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym dziś wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny często wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeżeli nie możesz kupić

Firmy budowlane mają zwykle swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich części szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma służy również wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]