Okna skrzynkowe – charakterystyczne dla zabytkowych obiektów
Dowiedz się więcej o oknach skrzynkowych drewnianych na http://tinyurl.com/j7fgm7h.
Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z wiekowymi budynkami. Nierzadko spotkać je można w starych gmachach, starych domkach oraz pałacach. Obecnie są one wytwarzane przede wszystkim z przeznaczeniem do założeniu w takich budynkach, gdyż zastosowanie skrzynkowych okien wymagane jest przez konserwatora. Warto przy okazji zauważyć, że z uwagi na ich walory estetyczne coraz częściej montowane są także w nowszych budynkach. Szczególnie, że dzisiejsze wersje są tak samo wydajne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?
Okna skrzynkowe – budowa
Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, między którymi jest powietrze. Jest to swego typu izolacja, która chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach często dzielone są na czworo elementów – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane oddzielnie i niegdyś były używane do wietrzenia wnętrz. Taka budowa najlepiej sprawdzi się w budynkach zabytkowych – między innymi chatach ceglanych.
Produkcja okien skrzynkowych
Okna skrzynkowe, podobnie jak inne typy, muszą być zrobione z właściwego materiału. Dotąd najczęściej sięgano po sosnę i dąb, jednak ostatnimi czasy ich producenci stosują także drewno egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti okazują się wszak o wiele bardziej wytrzymałe na działanie deszczu, wiatru i skrajnych upałów.
Siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]