Toczek i kask do jazdy konnej – dlaczego są ważne?

Dalsze informacje o kasku jeździeckim.

Jeździectwo jest jedną z tych dziedzin sportu, w których zagrożenie upadkami jest dość duże. A te, z uwagi sporą prędkość oraz wysokość, mogą być naprawdę groźne. Na urazy narażona jest szczególnie głowa jeźdźca, która obligatoryjnie powinna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jeździectwa można nabyć 2 rodzaje zabezpieczeń głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Ale które z nich dają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych produktów?

Toczki czy kaski do jazdy konnej? Co wybrać?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była prosta, myśliwska czapka. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest zwykle wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią między tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie zapewnia jednak tak dobrej ochrony jak kask, dlatego polecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowych sportowców i posiada certyfikaty stosownych organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask jeździecki

Najistotniejszą kwestią przy zakupie kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask powinien posiadać stosowne atesty, a także umożliwiać regulację rozmiaru lub być idealnie dostosowany do kształtu głowy dżokeja. Do kasku warto dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask do jazdy konnej nie należy też iść na kompromis. Tym samym, jeżeli w naszej okolicy nie dostaniemy pasującego nam modelu, można zamówić go w sklepie internetowym.

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]