Szopki krakowskie i drewniane anioły – lokalne rękodzieło

Dzieła kreowane przez rodzimych artystów regionalnych, szalenie ekspresyjne, ale i stosunkowoniepozorne w swojej strukturze, od dziesięcioleci rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Nawet dziś nieomal każdy z nas ma w swoim domu jakąś rzeźbę z drewna, którą można zakwalifikować jako przedstawiciela sztuki ludowej.

Drewniane anioły – symbol bezpieczeństwa, troski oraz dobra

Rzeźba drewniana od setek lat jest ważnym elementem rodzimej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były głównie z religią – w siołach i małych miasteczkach powstawały setki kapliczek, które lokalni artyści zapełniali tzw. „świątkami”, a więc figurami religijnymi wyrzeźbionymi z miękkiego, łatwego w obróbce gatunku drzewa. I chociaż obecnie rzadko buduje się tego typu kapliczki, to drewniane anioły w podobnej estetyce są używane jako element dekoracyjny domów. Czemu właśnie anioły? Gdyż to alegoria bezpieczeństwa, troski i dobra. Taka figurka od razu asocjuje się z obrońcą rodziny. Drewniane anioły wykonane w estetyce sztuki ludowej cechują się dosadnymi kolorami, a dzięki ręcznemu wykonaniu są unikalne. Nic więc dziwnego, iż są one także jedną z ulubionych pamiątek kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.

Szopka krakowska – od lat związana z Krakowem

Innym przedstawicielem polskiego rękodzieła artystycznego są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są ściśle związane z miastem Kraków i jego okolicami. Wytwarzane są z lekkich półproduktów, głównie z kartonu oraz kolorowej folii aluminiowej, a swoją budową odzwierciedlają reprezentatywne krakowskie budowle. Od dziesięcioleci w okresie bożonarodzeniowym odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym partycypują liczni artyści zajmujący się ich tworzeniem od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w różnych wymiarach. Te tworzone na konkurs mogą mieć nawet kilka metrów wysokości, jednakże tak samo uznane są także małe, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Bożego Narodzenia umieszczają pod świątecznym drzewkiem.

Źródło fotografii – szopki-anioly.pl