Odzież robocza a odzież ochronna – różnice

Multum prac zarobkowych wykonuje się w ciężkich okolicznościach, które mogą przyczynić się do ubrudzenia prywatnego stroju zatrudnionego. Jeśli zagrożenie uszkodzenia albo kompletnego zniszczenia ubrań jest wysokie, pracodawca powinien dostarczyć pracownikom odzież roboczą. Odzież tego typu należy się także obowiązkowo wtedy, gdy przesłanka do jej zapewnienia określają konkretne dyspozycje BHP, technologiczne czy sanitarne.

Odzież robocza a odzież ochronna – czym się różnią?

Nazwa odzież robocza oraz odzież ochronna nagminnie używane są zamienne, z pewnością z tej przyczyny, że zazwyczaj obie te grupy ubiorów kojarzą się z fartuchami, ochronnymi kaskami i kamizelkami z odblaskiem. Odzież ochronna jest to jednak środek ochrony osobistej, którego nadrzędną funkcją jest chronić życie oraz zdrowie pracownika i powinna być mu bezsprzecznie zagwarantowana. Natomiast w przypadku odzieży roboczej, jeśli zatrudniający nie zakupi jej dla pracownika, powinien przelać mu ekwiwalent pieniężny pokrywający koszty potencjalnej wymiany zniszczonego ubrania i butów lub ich czyszczenia. Dokładne reguły odnośnie stosowania odzieży roboczej oraz ochronnej znajdują się w kodeksie pracy.

Odzież robocza a bezpieczeństwo oraz widoczność osób

Odzież roboczą zazwyczaj odpowiednio się oznacza. Na bezrękawnikach, opaskach na ramię i bluzach, z których korzystają zatrudnieni w firmach budowlanych, funkcjonariusze publiczni pełniący zadania w terenie bądź operatorzy maszyn, obok treści informacyjnych, np. nazwy spółki bądź akronimu podmiotu, dodawane są również pasma nadrukowane z wykorzystaniem odblaskowych folii bądź farb. Zwiększa to bezpieczeństwo i widoczność osób w godzinach nocnych, co jest kluczowe zwłaszcza wtedy, gdy zadania prowadzone są na przykład przy często uczęszczanej ulicy. Odzież robocza ma obszerne zastosowanie: to również uniformy, fartuchy i inne ubrania dla osób pracujących w fabrykach bądź restauracjach. Na nich także nanosi się zwykle logo firmy, stanowisko pracy ewentualnie nazwę oddziału.