Nie tylko ogórek kiszony – o domowych kwaszonych przetworach z warzyw

Zamów kiszonki z warzyw.

Kiszonki z warzyw są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że sądzimy, iż jest to typowo słowiański przysmak, nieczęsto spotykany w innych częściach świata. Tymczasem domowe kiszonki lubiane są nie tylko na starym kontynencie, ale także w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.

Kwaszonki znane są ze swoich właściwości prozdrowotnych

Wedle historyków proces konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w soli, w solance czy też w roztworze octu, znany jest ludziom od ponad czterech tysiące lat. Technika ta prawdopodobnie nie została odkryta w Europie, a na terytorium antycznej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, gdyż niska kwasowość zawiesiny, w której się ją zanurza, utrudnia rozwój bakterii przyspieszających gnicie. Kilka wieków temu był to optymalny sposób, by przedłużyć okres przydatności do spożycia warzyw, ryb i mięsa niekiedy o kilka miesięcy. Stąd też wynikł obyczaj szykowania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o chłodnych miesiącach. Kwaszonki od zarania swojego istnienia słyną z właściwości prozdrowotnych, co naturalnie potwierdziło się w badaniach. Mają one m.in. mnóstwo witaminy C, dlatego więc żeglarze statków, które miały w magazynie kiszonki, sporadycznie chorowali na gnilca. Co ciekawe, w naszym języku kwaszonki z warzyw określa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z słonecznika czy buraka cukrowego.

Kiszone przetwory warzywne na świecie

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kiszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni zasadniczo na całym świecie, nawet w Kanadzie i w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie jest nazbyt popularna. Tymczasem ogórki kwaszone są tam bodajże nadzwyczaj lubianym składnikiem hamburgerów, kanapek oraz hot-dogów. Nad Wisłą obok ogórka, bardzo popularne są kwaszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Ale to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. białą rzodkiew, fasolkę szparagową oraz owoce (przykładowo truskawki), a niekiedy nawet śledzie.

Ocet i Solanka modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dając im kwaśność i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się podstawą lub istotnym dodatkiem do tysięcy dań lokalnych. Należy wiedzieć, że smak kiszonek może być inny w poszczególnych rejonach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, z których korzysta się w procesie kwaszenia. W związku z tym ogórek przygotowany podług tradycyjnego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak samo jak ten wyprodukowany np. w Izraelu.

Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]