Książki kryminalne oraz thrillery – dlaczego lubimy je czytać?

Książki kryminalne znajdziesz na www.motyleksiazkowe.pl.

Nie da się ukryć, iż znacząca grupa pasjonatów książek to wielbiciele koszmarnych historii. Niektórzy gustują w powieściach z pogranicza gore, drudzy uwielbiają zanurzać się w dalekie kąciki złożonych procesów myślowych bestialskich kryminalistów i seryjnych morderców. W natłoku kanałów telewizyjnych i podcastów, na których dostępnych są tysiące produkcji opowiadających odbiorcom prawdziwe oraz fikcyjne historie, nieustannie jedną z najprzyjemniejszych dróg styczności z nimi pozostaje literatura kryminalna.

Kryminalne książki i thrillery – dlaczego chcemy czuć strach?

Zapaleniec kryminałów i horrorów z miejsca powie, iż chodzi o przyjemny przypływ adrenaliny. Oglądając albo czytając przerażające historie chcemy na chwilę dać się ponieść silnemu uczuciu niepokoju, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Nie ma dzisiaj dla człowieka w naturze poważnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to najczęściej zdrowie, finanse czy praca. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których ciało wytwarza w dużych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. To dlatego bajki Andersena czy braci Grimm mają z reguły tak niepokojący i brutalny wydźwięk – w ten sposób bajki te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa otaczającego ich świata, pokazując im przy okazji, że dobro nie zawsze triumfuje.

Filmowym adaptacjom literatury kryminalnej i thrillerów daleko do oryginału

XXI wiek to czas szybkiej rozrywki. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią czas, poszukują serialu z zamkniętą historią czy też filmu, którego oglądanie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Entuzjaści klimatycznych horrorów i kryminałów są w zasadzie rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które dostępne są na przeróżnych platformach streamingowych. Co wymaga zaakcentowania, nierzadko te seriale i filmy są oparte na głośnych książkach, jednak nie są tak solidne jak pierwowzór i ich obejrzenie nie daje takiej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza powieść thriller czy kryminalną, konsumuje się w inny sposób niż film fabularny – wolniej, czyli z większą atencją. W książce każda deskrypcja, dialog bądź bohater (a również postać z drugiego planu) buduje nastrój snutej opowieści. Napięcie wywoływany jest u odbiorcy najczęściej stopniowo, ale umożliwia to skrupulatniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli wobec tego masz czas i lubisz czytać, pozwól się przestraszyć thrillerom, kryminałom oraz horrorom.

Siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa