Kantary – które są najwygodniejsze dla konia?

Chcesz zamówić kantary? Odwiedź ten adres.

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, gdyż jedyną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z głównych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. W następstwie tego musi on być dobrany do wielkości i zarysu głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc dobrać odpowiedni kantar? Na które jego atrybuty warto zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy czy taśmowy – który odpowiedniejszy dla konia?

W sklepach odnajdziemy różne rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane i taśmowe. Te pierwsze, zwane też halterami, są zalecane ze względu na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą ma nad wierzchowcem. Dla konia o wiele wygodniejszy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Dużo większy komfort przynoszą kantary podszywane – np. naturalnym albo sztucznym futrem, które można zdjąć celem konserwacji. Kantar tego typu doskonale chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas ćwiczeń lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), którego używają właściciele koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) jest natomiast stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie m.in. dla koni półkrwi arabskiej, holsztyńskich, fryzyjskich oraz hanowerów. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich).

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]