Jak chronić monety kolekcjonerskie przed uszkodzeniem? O kapslach i pudełkach

Dalsze informacje o kapslach do monet.

Wartość kolekcjonowanych przez miłośników numizmatyki eksponatów może zwiększyć się tylko wówczas, gdy uda się zachować je w wyśmienitym stanie. Jak zatem przechowywać zarówno mniej cenne, ale też niesłychanie wartościowe monety? Polecamy specjalne kapsle oraz pudełka.

Kapsle na monety – hermetyczna i solidna osłona

Hobbyści czerpią zadowolenie nie tylko z samego zbierania monet, ale też z ich katalogowania, przeglądania czy okazywania innym wielbicielom numizmatów. Na nieszczęście, każde wzięcie w dłoń numizmatu, zwłaszcza egzemplarza w stanie menniczym wybitego z plastycznego metalu (m.in. ze srebra), może być przyczyną jej otarcia. Z tej przyczyny rekomenduje się przechowywać cenniejsze okazy w plastikowych kapslach do monet, które produkowane są w wielu rozmiarach dopasowanych do średnic najczęściej spotykanych okazów kolekcjonerskich. Kapsle produkowane są z tworzywa sztucznego o wysokim stopniu przejrzystości, i choć nie trzeba się z nimi mocować przy zamykaniu i otwieraniu, są one hermetyczne i dobrze osłaniają monetę przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci czy powietrza. W sklepach dla kolekcjonerów monet sprzedawane są dwa typy kapsli na monety – okrągłe oraz kwadratowe, z piankowym wkładem wyprofilowanym do przechowywania numizmatu o danej średnicy. Niezmiernie istotny jest staranny dobór rozmiaru kapsla do średnicy monety, bo to unieruchomi ją w środku pojemniczka i zredukuje możliwość uszkodzenia jej rantów, awersu i rewersu.

Łatwe oglądanie kolekcji w kapslach – pudełka na monety

Kapsle są doskonałą metodą przechowywania monet kolekcjonerskich, ale jak komfortowo przeglądać eksponaty, gdy są w nich zamknięte? Dobrym wyjściem jest nabycie pudełka na monety od tego samego producenta, którego kapsle już mamy. W pudełku ustawiamy kwadratowe kapsle jeden za drugim w wydzielonych przegródkach. Da się w nich też przechowywać monety w tekturowych holderach – tych pomieści się tu dwa razy więcej aniżeli plastikowych kapsli. Pudełka oraz kapsle na monety od najlepszych producentów potrafią efektywnie chronić okazy nawet przez 10 lat!

Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]