Akcesoria jeździeckie – baty i palcaty

Potrzebujesz palcat? Wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.

Kompletując odzież jeździecką nie można zapomnieć o wyposażeniu się także w najistotniejsze dodatki. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, turniejów czy w czasie poskramiania konia, nieodzowne będzie użycie batów oraz palcatów jeździeckich.

Bat ujeżdżeniowy, do lonżowania, palcat skokowy – charakterystyka i ich wykorzystanie

Istnieje kilka rodzajów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz naturalnie palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na minimum 160 a maksimum 200 cm i służy do nakłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu naprzód, przystopowania konia lub przyciągnięcia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener panuje nad koniem, jednocześnie będąc w bezpiecznym dystansie od zwierzęcia. Współczesne baty do lonżowania wytwarzane są przeważnie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która sprawia, że solidnie trzyma się ręki w każdych warunkach. Na ogół są składane, jednak można nabyć również modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest o wiele krótszy (ma zwykle od 90 do 140 centymetrów) a na jego końcu doczepiony sznureczek. Stosuje się go w trakcie treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Należy zaakcentować, iż wykorzystuje się go wyłącznie wtedy, kiedy jeździec nie jest w stanie wyegzekwować od konia właściwego zachowania za pomocą sygnałów dawanych dłonią lub nogą.
palcat skokowy – potocznie nazywany też szpicrutą, to najkrótszy typ bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 cm. Zakończony jest najczęściej skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje konia i nakłania go do określonego działania. Palcatem uderza się delikatnie w łopatkę zwierzęcia, dlatego też nie musi być on długi.

Palcatów i batów używaj z ostrożnością

Batów i palcatów niezwykle łatwo nadużyć, zatem należy zawsze używać ich z namysłem. Zbyt mocny cios może przyczynić się do tego, iż zamiast wypełnić komendę koń będzie bardziej niespokojny albo zacznie kojarzyć daną przeszkodę z uczuciem cierpienia. Gdy bat bądź palcat zostawił ślad na skórze zwierzęcia oznacza to, że jeździec uderzył zdecydowanie zbyt mocno.

W trakcie jazdy palcaty oraz baty trzymamy w ten sposób, żeby były ułożone wzdłuż wodzów. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do nadgarstka, ponieważ w przypadku ewentualnego upadku jeździec naraża się na obrażenia.

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]