Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Po więcej informacji o leczeniu stożka rogówki skieruj się w to miejsce.

Stożek rogówki to choroba, która w dużym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może być powodem innych schorzeń oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w trzydziestym roku życia

Rogówka to transparentny element oka, który mocno ogniskuje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, lecz posiada wiele nocyceptorów. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec odkształceniu polegającemu na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w centralnej części. Dzieje się tak na skutek nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, robi się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się również na podrażnienie oczu, czasami zdarza się też podwójne widzenie. Keratoconus nieraz współistnieje z pozostałymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na wczesnym etapie dolegliwość jest niwelowana z użyciem szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, później jednakże nieodzowne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – metody Topoguided i cross linking

Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pomocą wielu technik. Dzisiaj najbardziej efektywną metodą na podniesienie jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Bardzo dobre rezultaty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie miopii czy też astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]