Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie jednak, stosując innowacyjne sprzęty i – co najważniejsze – skuteczne środki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować nam, że zabiegi będą całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe jest niezbędne zawsze, gdy rozwinie się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich sprzętów, przez co lekarz może dotrzeć do najgłębiej położonych partii uzębienia. Warto jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, często naprawdę zaawansowanych technicznie sprzętów. Jakich?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu przed oczami stomatologa, minimalizując prawie do zera ryzyko wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest także sprawdzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności ułatwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze stosują też odpowiednie narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie zabiegu i poprawienie samopoczucia leczonego.

Leczenie kanałowe a fundusz zdrowia

Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast pełnopłatne. Jeśli będzie ono niezbędne, dobrze udać się do stomatologa dysponującego nowoczesnymi narzędziami oraz zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci piszą w internecie.