Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

Jesienno-zimowe wahania temperatur sprzyjają osłabieniu organizmu. Zwykle dopadają nas nieżyt nosa, podrażnione gardło oraz kaszel. Aby się im nie dać tak łatwo, warto przetestować domowe sposoby, które pomagają oddalić widmo przeziębienia. Zebraliśmy kilka z nich.

Jak podwyższyć temperaturę ciała?

Choroby atakują nasz ustrój zwykle wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o mniej więcej 3 stopnie. W związku z tym warto rozgrzać organizm za pomocą gorącego prysznica bądź napoju. Do herbaty można wrzucić plasterek cytryny lub pomarańczy, które mają w sobie znaczne ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest również bogaty w przeciwzapalne substancje imbir oraz szczypta cynamonu. Aby nadać herbacie odrobiny słodyczy warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do niej parę kropel olejku eterycznego, np. pichtowego, szałwiowego lub eukaliptusowego, co w dodatku wpłynie zbawiennie na udrożnienie nosa.

Niezrównane syropy z cebuli oraz czosnku

Cebula i czosnek także są źródłem witamin. Na ich bazie produkuje się domowe syropy zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najpowszechniejszych sposobów walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się na chwilę, by cebula puściła sok. Taki syrop powinno się pić w odstępach kilku godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – substancja o działaniu bakteriobójczych. W tym celu trzeba rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop też rekomenduje się pić kilka razy dziennie.

Jak powstrzymać ból gardła?

Kiedy pojawia się wrażenie drapania w gardle, wskazane jest wypróbować kompozycję mleka, miodu i masła. Bardzo dobrze nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju powinno się mieć na uwadze, by mleko nie było wrzące, bowiem osłabi to korzystne oddziaływanie miodu oraz masła. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się również picie herbaty z szałwii oraz płukanie gardła wodą z solą.

Dlaczego powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, iż pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego zaniedbanie może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy natomiast, że jeśli symptomy nasilają się to należy wybrać się do internisty.