Topaz mistyczny w jubilerstwie

Potrzebujesz topazu mistycznego? Kliknij tu

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat cieszącego się ogromnym uznaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że z pozoru można mylnie stwierdzić, że to inny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są rezultatem specjalnej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Barwy topazu mistycznego

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, z którym jest połączony. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż topaz przybiera fioletowy odcień, błękitny zaś jest efektem podgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre skutki daje obrabianie czystego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii oraz na Dalekim Wschodzie.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych strojów

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Często stosują go zatem do wyrobu naszyjników, kolczyków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do wieczorowych strojów – doskonale wygląda również w pracy. Ważna okazuje się też mnogość barw, sprawiająca, że łatwiej możemy wybrać biżuterię do danej kreacji.