Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Chcesz zamówić obrączki ślubne Kraków? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest niezmiernie wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy Państwa Młodych do końca życia, a oznaką ich wierności, oddania i miłości są obrączki.

Obrączki – element obrzędu zaślubin od XIII wieku

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga kilkuset wieków przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem ceremonii zaślubin. Niewielu wie natomiast, że panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele wieków później. I choć wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojenne eskapady, jednakże tradycja ta upowszechniła się szeroko w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w innych państwach, jak np. w Iranie, na Słowenii, w Kanadzie czy w Wielkiej Brytanii, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki razem, jakkolwiek obyczaj mówi, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki współcześnie

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się skromniejszą stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z rozmaitych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy mosiądz), które symbolizowały siłę miłości. Dzisiaj do ich wytworzenia stosuje się najczęściej platynę i złoto, które są symbolem ufności wobec partnera. Naturalnie, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej nabywane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, mają także nierzadko w ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu albo znaczący dla nowożeńców cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]