Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe? Poznaj 5 najważniejszych korzyści

Chcesz wypełnić pustą przestrzeń w domu i nadać mu przytulnego, swojskiego klimatu? A może zależy Ci na oczyszczeniu powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz? To tylko niektóre odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe. 

Wystarczy odrobina dbałości o zielonych sprzymierzeńców, a odwdzięczą Ci się wspaniałym, bujnym wzrostem i licznymi walorami. Przedstawiamy 5 powodów, dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe.

1. Dopełniają aranżację wnętrza

Nawet najlepiej zaaranżowane mieszkanie, utrzymane zgodnie z aktualnymi trendami wnętrzarskimi, nie jest do końca urządzone, jeśli nie ma w nich roślin. Same meble i dodatki to nie wszystko – wnętrze pozbawione zieleni wydaje się puste, zimne, wręcz ascetyczne, nie zachęca do odpoczynku, a często również negatywnie wpływa na samopoczucie domowników. Żeby przestrzeń nabrała charakteru, stała się przytulna i nastrojowa, wystarczy wprowadzić do niej kilka roślin. 

Zieleń pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego – sprawdzi się zarówno w mieszkaniu inspirowanym prostym stylem skandynawskim, jak i będzie doskonale ożywiać przestrzeń minimalistyczną. Z pewnością doda smaku wnętrzu industrialnego i wprowadzi dawkę świeżości do przestrzeni vintage. Osoby, które lubią duże rośliny do mieszkania, docenią klasyczną monsterę – to bardzo efektowna i przy tym niezwykle popularna roślina o charakterystycznych, dziurawych liściach. Jest świetnym pomysłem na prezent, np. na parapetówkę.

2. Oczyszczają powietrze i nawilżają

Od dawna wiadomo, że rośliny oczyszczające powietrze w domu mogą przyczynić się do neutralizacji wielu toksycznych substancji, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Substancje takie jak benzen, formaldehyd, toluen są składnikami farb i rozpuszczalników, używa się ich do produkcji mebli, materiałów wykończeniowych, np. paneli podłogowych, ale są obecne również w kosmetykach oraz innych produktach używanych codziennie. 

Składniki te mogą wywoływać liczne alergie dróg oddechowych, powodować kaszel, wysypkę oraz wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Niektóre substancje mają też potencjalne działanie kancerogenne, a zatem powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na oczyszczanie powietrza. Naszymi sprzymierzeńcami są kwiaty doniczkowe, które produkują tlen i neutralizują toksyny. Najpopularniejsze rośliny tlenowe do mieszkania to między innymi skrzydłokwiat – Spathiphyllum. Doskonale nawilża powietrze i zapobiega jego wysuszeniu, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym.

3. Pozytywnie wpływają na samopoczucie

Dlaczego warto uprawiać rośliny doniczkowe? Badania naukowe dowodzą, że zieleń w mieszkaniu lub miejscu pracy odpręża, regeneruje, przynosi ukojenie i ma zbawienny wpływ na układ nerwowy. Wykazano, że osoby mające regularny kontakt z roślinami doniczkowymi mają niższe ciśnienie krwi i puls. Nie chodzi zresztą tylko o samo przebywanie wśród zieleni – okazuje się, że również dbanie o kwiaty poprawia nastrój, obniża poziom stresu, może przeciwdziałać depresji, a u osób starszych lub mało aktywnych także wpływać na poprawę kondycji fizycznej. 

Rośliny doniczkowe sprzyjają też koncentracji i pomagają skupić się nauce lub pracy. W pokoju dziecka lub gabinecie warto postawić okazały filodendron, który doskonale pobudza szare komórki.

4. Poprawiają jakość snu 

To kolejna odpowiedź na pytanie, dlaczego warto mieć rośliny w domu. Osoby, które mają problemy z zasypianiem, a chcą uniknąć zażywania tabletek, mogą zainwestować w rośliny filtrujące powietrze, które w nocy uwalniają duże ilości tlenu. Jakie rośliny doniczkowe do domu najlepiej wybrać, jeśli zależy nam na spokojnym śnie – bez wybudzania się i nerwowego liczenia baranów? Świetnie sprawdzi się chociażby paproć – bardzo popularna roślina, która uzdatnia powietrze jonami ujemnymi, z jednoczesnym neutralizowaniem niekorzystnych jonów dodatnich. W takiej sypialni sen jest bardziej głęboki, organizm lepiej się regeneruje, a my wstajemy wypoczęci i zadowoleni.

5. Stanowią ciekawe hobby

Uprawa i pielęgnacja roślin to wciągające hobby, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia! Po zakupie pierwszego egzemplarza szybko zauważymy miejsca, w których mogłaby stanąć kolejna doniczka. Różnorodność gatunków oraz ich niezwykłe właściwości sprawiają, że rośliny szybko mogą stać się prawdziwą pasją. 

Bardzo ciekawe są np. rośliny odstraszające owady w domu. Prym wiodą tutaj zioła, np. mięta pieprzowa, trawa cytrynowa i bazylia pospolita. Na uwagę zasługuje również muchołówka, czyli egzotyczna bylina, która pochłania owady. Gatunków jest mnóstwo, a ich odkrywanie może stać się wspaniałą przygodą.

Źródło tekstu: https://www.exotic-market.eu/blog/dlaczego-warto-hodowac-rosliny-doniczkowe-poznaj-5-najwazniejszych-korzysci-b12.html