Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych
Silnik prądu stałego zamówisz na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Sporo rzeczy, które użytkujemy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Olbrzymie lub małe, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz sposób życia i pracy, tymczasem przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, z jakich elementów składają się ani jak działają te silniki.
Kilka wstępnych informacji o silnikach elektrycznych prądu stałego
Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od prawie dwóch wieków i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich konstrukcji, następnie modyfikacji i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w przeróżnego typu maszynach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, jak między innymi Gaston Planté, Michael Faraday czy Thomas Davenport. Silniki DC składają się ze wirnika, nieruchomego statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które ze względu na brak tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są ogólnie cenione za wyjątkową niezawodność, a także ciche działanie.
Gdzie używa się silników na prąd stały?
Powiedzieć, że silniki na prąd stały są stosowane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz czytnik DVD bądź korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są częścią pociągów i samochodzików sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie damy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych gałęziach przemysłu, m.in. budowlanej, wydobywczej oraz produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniczki na prąd stały wykorzystują również entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich projektów z obszaru mechaniki i robotyki.
Choć silniki elektryczne DC o małej mocy bez problemu da się zamówić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od cenionych producentów.
Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]