Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Jeśli potrzebujesz motoreduktorów kątowych, powinieneś odwiedzić tę stronę.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowany układ napędowy złożony głównie z przekładni mechanicznej oraz silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory pozwalają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, toteż zawsze zauważalna jest nieznaczna różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą też inne moduły jak sprzęgła lub hamulce. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez problemu dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom konkretnej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a niekiedy miesiące, na pracochłonne obliczenia i testy poszczególnych kompletów części. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do znacznych, średnich lub niewielkich obciążeń, jak również do krótkiego bądź długiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się rozróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (AC, DC, BLDC czy szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to spedycja, przemysł bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak m.in wertykulatory, wyciągi górskie, linie produkcyjne i dachy ruchome. Ogromne spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, że liczbę realnych kombinacji, które dzisiaj mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, ale praktycznie w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]